f

BLOG

Skarby z Rioja

Autor: Lidia  |  2016-07-04

Rioja to dla Hiszpanów nie tylko wino. To duma narodowa, swoisty obiekt kultu i duma iberyjskiego winiarstwa. Dla fanów wina z tego kraju jest tym, czym Los prace Antonio Gaudiego dla wielbicieli architektury. Rioja występuje we wszystkich odcieniach – może być biała, różowa, chociaż najpopularniejsze wina z tego regionu to wina czerwone.

Rioja – historia regionu winiarskiego

Winorośl w tym regionie uprawiana była już za czasów Cesarstwa Rzymskiego. W czasach średniowiecza produkcję wina przejęły klasztory chrześcijańskie. Bliskość szlaku do Santiago de Compostela, którym podróżowało wielu turystów, stanowiła duży bodziec do rozwoju winiarstwa w tej okolicy.

W roku 1560 okoliczni plantatorzy założyli spółdzielnię i porozumieli się w sprawie standaryzacji oznaczeń beczek, w których było przechowywane wino z Rioja, ponieważ zdażały się próby jego podrabiania. Jednak prawdziwa rewolucja w tym regionie wydarzyła się dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to do produkcji wina zaczęto stosować technologie zaczerpnięte z francuskiego regionu Bordeaux. Wtedy to właśnie proste, regionalne wina stały się bardziej złożone w smaku i zaczęły posiadać duży potencjał starzenia.

Szczepy dopuszczone do uprawy w Rioja

W regionie dopuszcza się uprawę siedmiu szczepów:
Czerwone: Tempranillo, Garnacha, Carinena, Graciano,
Białe: Macabeo(Viura), Malvasia, Garnacha Blanca.

Najlepsze Tempranillo i Graciano uprawia się w Alta i Alavesa, Carinena i Garnacha rosną w gorętszej i niżej położonej Rioja Baja.

Klasyfikacja win w regionu

Vino Joven/Roble – młode wino, które jest przeznaczone do szybkiej konsumpcji, raczej nie jest starzone w beczkach, ale jeśli jest, to czas starzenia nie przekracza 6 miesięcy
Crianza – czerowona Crianza dojrzewa w beczkach minimum 12 miesiecy beczka i rok w butelce, białe i różowe w beczce spędzają minimum 6 miesięcy
Reserva – wino dojrzewa co najmniej rok w beczce i minimum 2 lata w butelce
Gran Reserva – czerwone wina starzone przez minimum 24 miesiące w beczce i 36 miesięcy w butelce , białe wina spędzają minimum 6 miesięcy w beczce i aż 42 miesiące w butelce

Popularni producenci z regionu

Bodega Fernandez de Pierola powstała w 1996r położona jest w Rioja Alavesa, niedaleko stolicy Logrono. Tutejsze gleby to mieszanka gliny i kredy to daje idealne warunki do uprawy
Tempranillo.

Bodega Cune powstała w 1879 roku w miejscowości Haro. Posiada 545ha upraw w obszarach Rioja Alta i Rioja Alavesa. Uprawy znajdują się na glebie kredowo-gliniastej. Winiarnia stosuje tradycyjne metody produkcji, ale jednocześnie nie stroni od innowacji. Aktualnie produkcją wina zajmuje się piąte pokolenie winiarzy.

Bodega Bordon założona została 1890 roku w miejscowości Logrono przez Franco Espanolas oraz francuza Fryderyka Anglade Saurat z Bordeaux. Francusko-hiszpański projekt miał wypełnić lukę powstałą na rynku wina po upadku wielu bordoskich winnic zniszczonych przez filokserę. Wina zdobyły sławę i trafiały na stoły wielu znamienitych osobistości np.; Ernesta Hemingway’a, króla Alfonsa XIII. Wina z Bordon należą do ścisłej czołówki najlepszych w regionie.

Bodega Marques de Caceres jest synonimem postępu i nowoczesności. Historia Marques de Caceres sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy do Rioja przybył jej założyciel, Enrique Forner. Wiedzę i doświadczenie nabył głównie w Bordeaux, w Haut-Medoc, gdzie jego rodzina posiadała Chateau Camensac (Grand Cru Classe), swoje doświadczenie postanowił wykorzystać w Hiszpanii. By stworzyć jak najlepsze warunki do produkcji i starzenia swych win, zaprosił do współpracy Emile Peynauda, jednego z najbardziej znanych francuskich enologów.
Zakładając winiarnię Bodega Marques de Caceres, Forner i Peynaud zdecydowali się odejść od klasycznego stylu Rioja. Zrezygnowali z beczek z amerykańskiego dębu i poszerzyli swą ofertę o wina białe i różowe.
Bodega Marques de Caceres znajduje się w miejscowości Cenicero, 20 km od Logrono w Rioja Alta. Ciężkie, żyzne gleby, duży wpływ Atlantyku oraz charakterystyczne dla tego miejsca niskie krzewy sprawiają, iż powstają tam dość mocne, ciemne i – co wyróżnia zwłaszcza Cenicero – zrównoważone wina.
To co zwraca szczególną uwagę w siedzibie Marques de Caceres to olbrzymie piwnice, w których dojrzewa wino. Wyposażone w 40 tys. dębowych beczek i około 10 milionów butelek zapewniają odpowiednie warunki maturacji trunków.

Wina z Rioja w naszej ofercie

Pierola Crianza to wytrawne wino produkowane w 100% z Tempranillo. Dojrzewa 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego oraz 6 miesięcy w butelce.
Posiada aromatyczny charakter i jedwabistą taninę. Aromaty maliny, truskawki, wiśni, skóry, ziół i kawy.
Rekomendowane do pieczonych i grillowanych mięs, mięsnych zapiekanek, wędlin oraz serów.

Cune Crianza jest czerwonym kupażem Tempranillo 85%,Garnacha i Mazuelo 15%. Starzone jest przez 12 miesięcy w beczkach dębowych i sześć miesięcy w butelce, dopiero potem trafia do sprzedaży. Aromat stanowią czerwone jagody i subtelny beczkowy niuans.
W ustach finezyjne eleganckie o zrównoważonej kwasowości.
Rekomendowane do potraw pieczony i grillowany na bazie ciemnych mięs, wędlin, oraz półtwardych serów.
Wyróżnienia
Wine Advocate Robert Parker 90 pkt

Rioja Bordon Crianza jest blendem Tempranillo i Garnacha. Producentem jest Bodega Franco Espanolas, która zaliczana jest do najstarszych winiarni regionu. Wino starzone jest w małych beczkach z dębu amerykańskiego. Pachnie dojrzałymi owocami, nutą dębu i wanilii.
W ustach miękkie o dobrej strukturze i eleganckiej taninie, dominują smaki ciemnych owoców i przypraw.
Komponuje się z mięsami grillowanymi i smażonymi, makaronami, zapiekankami z warzyw i serem pecorino.
Wyróżnienia:
Medalla de Oro. Spanish Wines for Asia, Hong Kong: 2007

powstaje na bazie Tempranillo 85%, Garnacha 10% i Graciano 5% . Grona pochodzą z krzewów, których średni wiek to 30 lat. Dojrzewanie odbywa się w stosunkowo nowych beczkach z dębu francuskiego przez 20 miesięcy. Intensywne w aromacie, pełne owoców leśnych, cynamonu, gałki muszkatołowej i czekolady.
Na podniebieniu mięsiste, bogate w ciemne owoce i przyjemnie sycące. Znajdziemy też niuanse kawy, toffy oraz skóry.
Rekomendowane do dziczyzny, jagnięciny, wołowiny ciemnego drobiu, wędlin i półtwardych serów.
Wyróżnienia:
Wine Spectator 91 pkt/GUÍA PROENSA 2016 96 puntos: Reserva 2010

Zabeczkowane wina z Rioja

Zabeczkowane wina z Rioja

Winogrona w czasie zbiorów

Winogrona w czasie zbiorów

Szampan – francuski król karnawału

Autor: Lidia  |  2015-12-28

Szampan – francuski król karnawału.

O szampanie można rozmawiać godzinami. Toczyć spory dot. historii, analizować procesy produkcji, zastanawiać się, która marka jest najlepsza. Jednak najlepiej będzie zostawić wyżej opisane problemy ekspertom. Co nie oznacza, że warto poznać kilka faktów… o francuskim królu karnawału.

Czytaj więcej

Nasze degustacje – Metr nad Ziemią na gościnnych występach…

Autor: Lidia  |  2015-12-06

Metr nad Ziemią na gościnnych występach…

Listopad był dla nas udanym miesiącem. Pochwalić się chcemy przede wszystkim pierwszą degustacją whisky, którą przeprowadziliśmy na życzenie naszego klienta, w siedzibie jego firmy. Szkocka whisky, podana w odpowiedni sposób, do tego wartościowa dawka informacji – taki był plan i zrealizowaliśmy go w 100 % :)

Czytaj więcej

Czwartek 01.10.2015 Degustacja Whisky/Whiskey torfowych,

Poznajemy świat torfowych specyfików z Wysp Brytyjskich.

Autor: Lidia  |  2015-09-16

DEGUSTACJA WHISKY/WHISKEY TORFOWYCH

  • LAPHROAIG 10 Yo – synonim słowa „torf”,
  • FINLAGGAN ORIGINAL – dymny aromat z wyczuwalnym elementem wędzonych śledzi,
  • LAGAVULIN 16 Yo – nuty sherry w smaku oraz klasyczny słony finisz,
  • CONNEMARA PEATED – irlandzki jedynak w towarzystwie, w nosie dymna, roślinny aromat; w języku oleista ze zdecydowanym torfowym finiszem,

4 kieliszki po 40 ml tylko 60 zł

START 01.10.2015 (czwartek) GODZ. 19:00

Czytaj więcej

Koncerty metr nad ziemią – Sobota z muzyką na żywo.

Autor: Lidia  |  2015-09-13

W pierwszy sobotni wieczór września naszym gościom towarzyszył świetny warszawski gitarzysta – występujący pod pseudonimem Bogdan Złomianek. Był to premierowy występ na żywo w Metr nad Ziemią. Czytaj więcej

GLENMORANGIE

Glenmorangie - Dolina spokoju

Autor: Lidia  |  2015-07-31

Destylarnia Glenmorangie została założona w roku 1843 przez niejakiego Wiliama Mathiesona, choć niektóre źródła wskazują na rok 1849. Nazwa gorzelni tłumaczona z gaelickiego oznacza dolinę spokoju lub spokojny parów. Z destylarni rozciąga się wspaniały widok na zatokę Dornoch Firth położoną nad rzeką Tain w łnocnej Szkocji. Mimo licznych zmian właścicieli destylarnia nie zmieniła swojego profilu działalności. Produkuje tylko i wyłącznie na własne potrzeby i nie sprzedaje destylatów na blendy. Pierwszy wspomniany już przez nas właściciel w momencie zakładania Glemnorangie miał pewien kłopot, nie było go stać na zakup nowych alembików do whisky. Czytaj więcej

Edradour

Edradour 10Y - topowy malt z Pitlochry .

Autor: Lidia  |  2015-07-08

Ile osób potrzeba do wyprodukowania dobrej szkockiej? Panowie z Pitlochry udowodnili, że wystarczą trzy pary rąk i ogromna wiedza, by stworzyć produkt jakością nieustępujący największym szkockim producentom. Edradour – tak nazywa się ta destylarnia, jest jedną z najstarszych i zarazem najmniejszą działającą gorzelnią produkującą whisky słodowe w ojczyźnie Williama Wallace’a.

Czytaj więcej

SPORTOWCY SPORTOWCOM

Spotkanie z Szymonem Kołeckim; 17.06.2015

Autor: Lidia  |  2015-06-28

SPORTOWCY SPORTOWCOM

Metr nad Ziemią jest miejscem gdzie bar, sklep oraz bistro tworzą wyjątkowy klimat. Pomagamy naszym gościom w organizacji wymarzonych imprez, doradzamy przy zakupie alkoholu, raczymy wyszukanymi drinkami. Spełniamy wiele funkcji, z których każdy może w dowolny sposób korzystać. Zupełnie innym wymiarem naszej działalności jest pomoc, którą oferujemy artystom, pasjonatom, każdemu kto przekona nas do swojego pomysłu – to jedyny warunek, musimy się wzajemnie rozumieć.

Czytaj więcej

Wystawa zdjęć autorstwa Piotra i Michała Jonczyków

wernisaż

Autor: Lidia  |  2015-06-09

Fotografia wymaga od człowieka cierpliwości i pokory. Autorzy zdjęć, które zawisły w naszej restauracji, wybrali jeden z najtrudniejszych sposobów spędzania wolnego czasu – fotografię zwierząt w ich naturalnym środowisku. Czytaj więcej

Czwartek 04.06 Degustacja whisky 4 x 40 ml – 55 zł

Autor: Lidia  |  2015-05-28

Degustacja whisky (single malt) w Metr nad Ziemią
– Speyburn 10Y – przedstawiciel jednej z najczęściej fotografowanych gorzelni w Szkocji.
– Glenfiddich 12Y – single malt, od którego warto rozpocząć przygodę ze światem whisky.
– Old Pulteney 12Y – pozycja obowiązkowa dla fanów Ballantines’a
– Bowmore Legend – na dobry początek przygody z „torfami”…
4 kieliszki po 40 ml tylko 55 zł
Degustację poprowadzi pan Kamil Kowalczyk – znawca szkockich „specyfików” 😉

Godzina 18:00